بررسی انواع شیرآلات و اتصالات دنده ای و کارایی های آنها

بررسی انواع شیرآلات و اتصالات دنده ای و کارایی های آنها

بررسی انواع شیرآلات صنعتی پرکاربرد

در صنعت ساختمان سازی نوین، پیشرفت خاصی شکل گرفته است؛ به خصوص انواع شیرآلات و اتصالات ساختمانی به صورت مدرنیزه تولید و به بازار عرضه می شوند. امروزه برای تاسیسات ساختمانی می توان از انواع تجهیزات مانند کلمپ استیل، اتصالات دنده ای، شیر آلات دنده ای و … استفاده کرد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با کاربرد آنها بیشتر آشنا شوید.

کلمپ استیل

تقاضا به دلیل مفید بودن و طول عمر بالای گیره ضد زنگ روز به روز در حال افزایش است. این وضعیت ظهور بسیاری از محصولات جدید و نوآورانه را به همراه دارد. کلمپ استیل در بین محصولاتی که از جنس استنلس استیل هستند و فوق العاده کاربردی هستند جایگاه مهمی دارد.
کلمپ استیل که برای اتصال محکم لوله ها به یکدیگر و اطمینان از تداوم ایمن جریان مایع یا گاز استفاده می شود، برای اتصال لوله ها و همچنین شیلنگ ها نیز استفاده می شود. اگرچه کیفیت مواد به کار رفته در تولید کلمپ استیل متفاوت بوده، اما مزایای ارائه شده از نظر استفاده بیشتر از گیره های ساخته شده از مواد مختلف است.

مزایای استفاده از کلمپ استیل

مزایای استفاده از کلمپ استیل موجب شده تا از این گیره های ضد زنگ روز به روز بیشتر استقبال شود. بزرگترین مزیت آن که بیشتر در شیلنگ ها و لوله هایی که مایعات و اسیدها در آنها حمل می شوند استفاده می شود، مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی است. افزایش نسبت نیکل در فولاد ضد زنگ باعث افزایش درجه فولاد ضد زنگ می شود. با این حال، این بدان معناست که شکل دادن به مواد ممکن است دشوارتر باشد.
یکی دیگر از مزایای استفاده از کلمپ استیل یا اتصالات استیل این است که باعث آب بندی می شود. نشت مایعات شیمیایی در تاسیسات تولید مواد شیمیایی اثرات بسیار منفی بر سلامت کارکنان و محیط زیست ایجاد می کند. احتمال نشتی را از بین می برد و اجازه می دهد مناطق کار ایمن تر شوند. علاوه بر این برای جلوگیری از ضایعات مفید هستند. به خصوص نشتی لوله های مورد استفاده در مناطق آبیاری کشاورزی تا حد زیادی باعث هدر رفتن آب می شود.

shiralat 1 - بررسی انواع شیرآلات و اتصالات دنده ای و کارایی های آنها
شناخت انواع شیرآلات بهداشتی

اتصالات دنده ای

اتصالات دنده ای وسیله ای هستند که برای اتصال انواع مختلف قطعات رزوه دار به یکدیگر طراحی شده است. در حالی که چندین نوع مختلف کوپلر وجود دارد که یک فرد می تواند از بین آنها انتخاب کند، اکثر اتصالات دنده ای برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال، برخی از آنها برای اتصال میله های رزوه ای و برخی دیگر فقط برای اتصال طول لوله طراحی شده اند. تفاوت اصلی بین کوپلرهای میله و لوله ها در چیزی است که به عنوان رزوه شناخته می شود. رزوه های لوله اندکی با رزوه هایی که روی مهره ها و پیچ ها یافت می شوند متفاوت است. بنابراین یک اتصال دهنده لوله رزوه ای نمی تواند جایگزین کوپلر شود و بالعکس.
هدف اصلی اتصالات دنده ای اتصال دو قطعه لوله، میله یا لوله با استفاده از رزوه است. معمولا این محصولات دارای چیزی هستند که به عنوان رزوه های داخلی شناخته می شوند. درک این ایده ممکن است هنگام در نظر گرفتن درپوش چند بطری پلاستیکی نوشیدنی به عنوان نمونه‌هایی از جفت‌کننده‌های رزوه‌دار ساده‌تر باشد. به طور مشابه، یک لوله کوتاه با رزوه های داخلی در هر دو انتها می تواند به عنوان یک اتصال دهنده عمل کند.
بسته به کاربرد مورد نظر، یک جفت رزوه ای ممکن است دو رزوه داخلی یا دو رزوه خارجی یا یک رزوه داخلی خارجی در یک سر و طرف دیگر داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از جفت‌کننده‌های میله رزوه‌ای برای افزودن طول مشخصی به میله رزوه‌ای طراحی شده‌اند. در این حالت، یک انتها به صورت داخلی رزوه می شود. انتهای دیگر دارای رزوه های خارجی است تا اجازه می دهد یک سر به یک سر پیچ شود.
یکی دیگر از کاربردهای رایج برای انواع خاصی از اتصالات دنده ای، ایجاد سازگاری از یک اندازه به اندازه دیگر است. اغلب در کاربردهای لوله کشی رایج است. به عنوان مثال، برخی از اتصالات یا وسایل لوله کشی به ابعاد متفاوتی از اندازه لوله های موجود تا اتصال نیاز دارند. به جای جایگزینی بخشی از سیستم، می توان از یک جفت رزوه ای برای اتصال لوله کوچک تر به لوله بزرگتر استفاده کرد.

شیرآلات دنده ای

دریچه‌ها، دستگاه‌هایی هستند که جریان را در یک خط لوله تنظیم می‌کنند و جزء اصلی پروژه‌های لوله‌کشی در همه جا هستند. هر شیر نیاز به راهی دارد که بتوان آن را باز کرد. انواع مختلفی از روش‌های باز کردن موجود است، اما متداول‌ترین وسیله محرک شیر آلات دنده ای هستند. این دستگاه‌ های عملیاتی دستی نسبتاً ارزان بوده و پیاده‌سازی آنها آسان است. علاوه بر این نیازی به برنامه‌ریزی اضافی ندارند.
شیر آلات دنده ای پیچیده تر از دو اپراتور دستی هستند. نصب و راه اندازی آنها معمولاً به تلاش بیشتری نسبت به شیرهای اهرمی نیاز دارد. اکثر شیرهای دنده ای دارای چرخ دنده های حلزونی هستند که باز و بسته شدن آنها را آسان تر می کند. این بدان معناست که اکثر شیر آلات دنده ای می توانند تنها با چند چرخش به طور کامل باز یا بسته شوند. به طور معمول شیرهای دنده ای در شرایط پر استرس استفاده می شوند.
اکثر اجزای شیر آلات دنده ای کاملاً از فلز ساخته شده اند تا اطمینان حاصل شود که می توانند مقاوم باشند و همچنان کار کنند. با این حال، استحکام دریچه‌های دنده‌ای بدون اشکال نیست. شیر آلات دنده ای تقریباً همیشه گران تر از نوع اهرمی هستند و یافتن آنها برای شیرهای با اندازه کوچکتر بسیار دشوار است. شرکت پترو استیل پاسارگاد با ارائه بهترین محصولات در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد.

shiralat 3 - بررسی انواع شیرآلات و اتصالات دنده ای و کارایی های آنها
خرید و قیمت انواع شیرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *